Uppgift – Titta på avsnittet "Din personlighet" med Anders Hansen
Completion requirements
Uppgift – Titta på avsnittet "Din personlighet" med Anders Hansen
Titta på följande avsnitt från SVT Play:
Avsnitt 2: Kan jag ändra min personlighet?
När du har sett avsnittet ska du skriva ett foruminlägg där du besvarar frågorna nedan. Du kan också välja att spela in dina svar som en ljudfil och skicka in den istället. Välj det sätt som passar dig bäst.
Frågor att besvara:
- Vad tänker du om påståendet att det är din personlighet som formar livet?
Håller du med? Varför eller varför inte? - Vad har din personlighet tagit med dig på för resa?
Vad har varit jobbigt? Vad tycker du har varit positivt? Har du känt att saker blivit som de blivit just för att du är den du är? - Hur brukar personligheten förändras med åren, enligt avsnittet?
Känner du igen dig i det som sägs? - Hur forskar man på personlighet?
Vilka metoder eller verktyg använder forskarna? - Hur kan man förändra, träna eller lägga om sin personlighet enligt programmet?
Ge gärna något konkret exempel. - Vad innebär meditation enligt programmet?
Hur ska man förhålla sig till sina tankar? Kan man alltid lita på dem? Varför eller varför inte? - Var det något särskilt i avsnittet som du reagerade på?
Något du blev överraskad av, tyckte var intressant eller kanske inte höll med om?
Inlämning:
- Alternativ 1: Skriv ett inlägg i forumet där du svarar på frågorna.
- Alternativ 2: Spela in en ljudfil där du berättar dina svar och skicka in den.
Tänk på att svara så utförligt du kan, gärna med egna tankar och exempel. Det viktiga är inte att svaren är "rätt", utan att du reflekterar utifrån dig själv och vad du tagit med dig från avsnittet. Kommentera även gärna någon annans inlägg!
There are no discussion topics yet in this forum